Projekt nr 3/09/2020

Fundacja Scientia et Progressus

przy współpracy z

Politechniką Rzeszowską

1 października 2020 roku rozpoczęła projekt badawczy pt.:

Postawy społeczne wobec liberalizacji przepisów dotyczących posiadania broni palnej w Polsce

Celami projektu są:

  • Opracowanie i rozwój metodologii badania postaw społecznych w zakresie posiadania broni palnej,
  • Poglądy polityczne a postrzeganie dostępu do broni palnej,
  • Prawne uwarunkowania posiadania broni palnej,
  • Zbadanie opinii społecznej w zakresie tematyki projektu,

Projekt badawczy skierowany jest do pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz praktyków zajmujących się problematyką bezpieczeństwa państwa.

Zakładany efekt realizowanego projektu badawczego to:

– opublikowanie wyników badań naukowych w prestiżowych czasopismach z zakresu nauk o polityce i nauk o bezpieczeństwie,

– analiza porównawcza powiatów o największej liczbie respondentów.

Projekt nr 3/02/2020

Zespół:

Kierownicy projektu:

dr hab. Piotr Siemiątkowski – doktor nauk ekonomicznych oraz doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego badania naukowe skupiają się wokół dwóch obszarów: międzynarodowych stosunków gospodarczych, w szczególności międzynarodowych przepływów kapitału w aspekcie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa oraz bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju lokalnego. Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych, w tym monografii, podręczników akademickich i artykułów w polskich i zagranicznych periodykach naukowych. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Torun International Studies”. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

dr Patryk Tomaszewski – doktor, adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej, Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Redaktor naczelny pisma naukowego: „Historia i Polityka”. Zajmuje się historią organizacji młodzieżowych, historią myśli politycznej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa. Ponadto bezpieczeństwem społeczności lokalnych. Autor i współautor 4 monografii, kilku książek źródłowych dotyczących myśli politycznej, kilkunastu prac pod redakcją, a także kilkudziesięciu artykułów w pismach polskich i za granicznych. Prodziekan ds. studenckich WNoPiB UMK. Członek Rady Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Członkowie zespołu:

dr hab. Marcin Jurgilewicz – doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Zakładzie Prawa i Administracji na Wydziale Zarządzania, ekspert I zespołu nauk społecznych Polskiej Komisji Akredytacyjnej przy dyscyplinach naukowych: nauki o bezpieczeństwie i nauki prawne, adwokat, mediator. Autor i współautor ponad 100 publikacji dotyczących państwa, prawa oraz bezpieczeństwa wewnętrznego, zwłaszcza bezpieczeństwa zgromadzeń, bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska, jak też problematyki dotyczącej środków przymusu bezpośredniego i broni palnej oraz wybranych zagadnień z zakresu prawa karnego i administracyjnego. W obszarze jego
zainteresowań badawczych znajduje się także instytucja mediacji, jako jedna z polubownych metod rozwiązywania sporów.

Dotychczas ukazały się następujące publikacje: