Projekt nr 1/01/2020

Fundacja Scientia et Progressus

przy współpracy z

Wydziałem Nauk Politycznych i Dyplomacji

Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie

w  czerwcu 2020 roku rozpoczęła projekt badawczy zatytułowany:

Polska polityka wschodnia po 1989 roku

  • Celem projektu jest analiza teoretycznych ram prowadzenia polityki zagranicznej, szczególnie w kontekście teorii stosunków międzynawowych;
  • analiza lokalnej polityki względem partnerów ze Wschodu – miasta i regiony partnerskie;
  • metodologia badań koncepcji polityki zagranicznej;
  • wpływ myśli politycznej na kształtowanie polskiej polityki zagranicznej pod względem krajów postsowieckich  po 2004 roku.

Zakładany efekt realizowanego projektu badawczego to:

  • opublikowanie artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach z zakresu nauk o polityce.

Projekt nr 1/01/2020

Zespół:

Kierownicy badawczy projektu:

dr Tomasz Błaszczak  – doktor, pracownik naukowy Centrum Czesława Miłosza na Wydziale Nauk Politycznych i Dyplomacji oraz lektor w Katedrze Historii Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.  Zajmuje się historią państw bałtyckich i Białorusi w XIX i XX wieku oraz procesami narodowościowymi i mniejszościami narodowymi w przestrzeni Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Autor i współautor trzech monografii oraz ponad dwudziestu artykułów naukowych.

dr Patryk Tomaszewski –  doktor, adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej, Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie  UMK. Redaktor naczelny pisma naukowego: „Historia i Polityka. Zajmuje się historią organizacji młodzieżowych, historią myśli politycznej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa. Ponadto bezpieczeństwem społeczności lokalnych. Autor i współautor 4 monografii, kilku książek źródłowych dotyczących myśli politycznej, kilkunastu prac pod redakcją, a także kilkudziesięciu artykułów w pismach polskich i za granicznych. Prodziekan ds. studenckich WNoPiB UMK. Członek Rady Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Członkowie zespołu:

dr hab. Piotr Siemiątkowski – doktor nauk ekonomicznych oraz doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego badania naukowe skupiają się wokół dwóch obszarów: międzynarodowych stosunków gospodarczych, w szczególności międzynarodowych przepływów kapitału w aspekcie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa oraz bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju lokalnego. Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych, w tym monografii, podręczników akademickich i artykułów w polskich i zagranicznych periodykach naukowych. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Torun International Studies”. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.